Historie a současnost

Přehled pedagogů od roku 1956

Historie Historie Historie

Počátky školní výuky v naší škole se týkaly výhradně újezdských dětí, neboť se až do osvobození učilo ve staré budově, ta však po válce nevyhovovala ani počtu žáků, ani svým prostředím. Po utvoření jednotné školy se počet žáků zvětšil. Vznikla tak újezdská újezdní střední škola (1949), tu začali navštěvovat i žáci z okolních vesnic a starší žáci, kteří dříve museli dojíždět do měšťanské školy v Luhačovicích (počet žáků v r. 1949 byl 226).

I když se začalo vyučovat i na staré radnici, prostory pro výuku byly stále nedostačující. Ve škole nebyl vodovod, zastaralé sociální zařízení, třídy byly přeplněny a navíc škola neměla ani tělocvičnu. Z tohoto důvodu byl v roce 1953 schválen plán výstavby nové školy. Stavět se začalo už začátkem roku 1954 a za dva roky byla budova dokončena.
Ve školním roce 1956/1957 mohli žáci i učitelé začít pracovat v nesrovnatelně lepších podmínkách. Nová škola měla dostatek učeben, kabinetů, jídelnu a tělocvičnu. Kromě toho byl v jednom traktu školy umístěn dětský domov a byt školníka. Později byl dětský domov vystřídán mateřskou školou  (v r. 1965).

V r. 1965 byla zrušena malotřídní škola v Loučce a počet žáků dosáhl nejvyššího stavu 538. Od tohoto roku počet žáků neustále klesal.

Ve vedoucích funkcích působili: František Ledvinka, Karel Plotz, Jiří Hlavoněk, Karel Jarošek, Josef Šabršula, Rostislav Mikulů, Josef Petřvalský, Miroslav Mareček. Řadu let na škole pracovali učitelé - Vladimír Měřínský, Vojtěška Černobilová, Milada Machů, Marie Sucháčková, Věra Kozubíková, Jarmila Šimáková, Marie Kozubíková, Marie Loučková, Petr Heinz a další.

Současnost školy

SoučasnostDnes patří mezi středně velké úplné základní školy a ve školním roce 2023/2024 ji navštěvuje 253 žáků /vloni 249/. Patří mezi školy, kam skoro polovina žáků dojíždí. Spádový obvod zahrnuje obce: Sehradice, Slopné, Loučka, Újezd, Vysoké Pole a Drnovice.

Škola má dnes 13 kmenových tříd, odbornou pracovnu fyziky a chemie, přírodopisu,  počítačovou učebnu, cvičnou kuchyni, jazykovou učebnu, učebnu pro hudební výchovu, ateliér pro výtvarnou výchovu, školní dílny a dvě školní družiny. Součástí školy je zrekonstruovaná školní jídelna s kuchyní, tělocvična a od 1.1. 2001 i mateřská škola. Budova školy je přes své stáří relativně zachovalá. V roce 1998 proběhla rozsáhlá rekonstrukce kotelny, takže dnes je vybavena moderní plně automatizovanou plynovou kotelnou. V dalších letech pak proběhly rekonstrukce sociálních zařízení, umývárny u tělocvičny, tělocvičny, střechy, jídelny a kuchyně, spojovacího krčku, topení, podlah, oken, elektrických rozvodů, rozvodů vody a odpadů, proběhla výměna dveří, byl vybudován výtah pro vozíčkáře, ukončena je rekonstrukce fasády a výstavba venkovního víceúčelového sportoviště.

Na škole se již ve všech ročnících vyučuje podle vlastního vzdělávacího programu
„ Škola pro život “, který je zaměřen na tradice a výuku přírodovědných předmětů.