Výzva 57 - Zvýšení manuálních zručností na ZŠ Újezd

Nové vybavení školních dílen

Fotogalerie žákovských prací zde k nahlédnutí...

V průběhu hlavních prázdnin byl podán třetí projekt „ Zvýšení manuální zručnosti dětí na ZŠ Újezd“, který byl zpracován na základě Výzvy 57. Díky zapojení do tohoto projektu bylo možné rozšířit vybavení školních dílen zhruba o 204 000,- Kč. Za obdržené finanční prostředky byly vybaveny školní dílny novými pracovními stoly, nářadím pro žáky i učitele a stavebnicemi k posílení technických dovedností.

Celkové vyhodnocení účinnosti plánu rozvoje technických dovedností žáků

Školní dílny ZŠ a MŠ Újezd se podařilo vybavit sadou 4 hoblic, které nahradily hoblice zastaralé a opotřebované. Nové hoblice byly opatřeny svěráky a kovadlinkami pro práci s kovem. Na přípravu materiálu bylo zakoupeno elektrické nářadí značky BOSCH, úmyslně od jednoho dodavatele, aby bylo možné zajistit následný servis. Žáci byli vybaveni akumulátorovým nářadím, konkrétně vrtačkami, multifunkčním zařízením umožňujícím řezání i broušení a tavnými pistolemi. Projekt umožnil i nákup 5 stavebnic MERKUR, které by měly sloužit k posílení manuální zručnosti, pochopení a ověření fyzikálních zákonů a praktickému nácviku sestavení jednoduchých strojů. Protože naši školu navštěvují především vesnické děti, není až takový problém naučit je základním manuálním zručnostem jako je řezání, vrtání, broušení atd. Většinu těchto dovedností si přinášejí z domova, i když v poslední době se i tyto dovednosti vytrácejí. Při zpracování vybraných výrobků se podařilo všechny dovednosti a vymezené kompetence naplnit.

Co se dařilo dobře?

Velmi dobře se nám podařila především práce se dřevem. Pro žáky je práce s tímto materiálem příjemnější a jednodušší. Žáci velmi dobře zvládli jednoduché práce s nářadím – řezání, broušení, vrtání a spojování pomocí vrutů. Velmi rychle si osvojili práci s akumulátorovými vrtačkami a akumulátorovým multifunkčním zařízením. Tato zařízení se v poslední době stávají běžnou pomůckou domácích kutilů a při práci s nimi nehrozí až tak velké nebezpečí úrazu. Naopak problematičtější je práce s kovem, při zpracování vybraného výrobku, především práce s plechem. I když byly zakoupeny převodové nůžky na plech, stříhání je pro žáky velmi obtížné. Pro příště bude nutné zajistit hliníkový plech, který je na obrábění vhodnější než plech ocelový s povrchovou úpravou. Materiál pro zpracování výrobků byl zajištěn jako nepoužitelný zbytkový odpad od rodičů žáků.

ředeitel školy

Datum vložení: 15. 2. 2016 9:48