Literární soutěž

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně každoročně vyhlašuje literární soutěž s názvem Hledání.

Letošní ročník byl již devátý. Do této soutěže jsme v průběhu měsíce listopadu zaslali několik příspěvků od žáků 6. – 9. ročníku.

Přestože konkurence byla opravdu veliká, obsadila krásné druhé místo naše žákyně  Barbora Černobilová, a to v kategorii 6. a 7. ročníku. Slavnostní předání cen proběhlo 15. 4. 2009 ve zlínské knihovně.

Bára si jistě zaslouží velkou pochvalu. Blahopřejeme jí a děkujeme za hezkou reprezentaci školy.

Mgr. Karla Janošová

Moje nejlepší kamarádka

Jmenuji se Iveta a bydlím v malé vesničce, která se jmenuje Dudov. Před pár lety se k nám do vesnice hned vedle našeho domku přistěhovala se svým bratrem a maminkou má nejlepší kamarádka Anežka. Jsem ráda, že Anežku mám, protože se jí můžu svěřit se svými starostmi, radostmi i tajemstvími. Budu vám vyprávět příběh, který se nám s Anežkou přihodil asi před dvěma lety.

Byl konec školního roku a všichni jsme se těšili na prázdniny. Plánovali jsme si, že podnikneme nějakou tu výpravu. Jednoho dne k nám Anežka přiběhla a volala na mě: „Mám výborný tip na dobrodružství!“ A začala mně vyprávět, co se doslechla od svého bratra Ondry. Říkal jí, že má příští týden ve středu, kolem půlnoci, na louce za rybníkem přistát létající talíř: „Prý nejaké ufo, či co.“ A protože nám bylo osm let, tak jsme se na to samozřejmě nechali nachytat.

Ve středu ráno jsme se domluvily, jak proběhne naše tajná akce. Já jsem měla ze spíže vzít různé dobroty : „No, tož abysme ty ufony nejak uvítaly, né?“  Anežka měla vzít baterku a spací pytle. Sraz jsme si naplánovaly na deset hodin vzadu za vesnicí u hřbitova. Večer jsem šla spát, a abych nevzbudila rodiče, tak jsem si na oblečení oblekla pyžámko. Samým strachem a nervozitou jsem ani oka nezamhouřila.

Konečně bylo deset hodin a já jsem oknem rychle vylezla ven a běžela ke hřbitovu. Anežka už tam na mě čekala. Obě dvě jsme měly strach, chytily jsme se za ruce a rozsvítily jsme baterku. Říkám Anežce : „Bójíš sa?“ Ona odpoví : „Tož baže.“ Obě dvě jsme se ale shodly na tom, že když jsme dvě, tak si na nás ufoni nic nedovolí, ale to už jsme byly na louce. Tam jsme si našly místo, odkud budeme mít dobrý výhled. Aby nám nebyla zima, tak jsme si vlezly do spacích pytlů. Za chvíli jsem se Anežky ptala: „Myslíš si, že doletíja?“ A místo odpovědi jsem se dočkala jen ticha. Za chvíli mě přemohla únava, pak bylo najednou všude plno světla, rámusu a lidí ...

A vy už asi víte, jak to všechno dopadlo. Když nás rodiče nenašli ve svých postelích, tak Anežčin bratr musel s pravdou ven. Celá vesnice nás pak šla hledat. A my místo ufonů uviděli rozzlobené obličeje našich rodičů, ale zároveň šťastné, že nás v pořádku nalezli.

A naše přátelství se ještě více upevnilo.

Autorka: Barbora Černobilová, Vysoké Pole

Datum vložení: 24. 4. 2009 18:38