Navigace

Obsah

Reakce ředitele školy na jednání Zastupitelstva Obce Újezd

Typ: ostatní
Vyjádření ředitele školy k jednání zastupitelstva ze dne 21.9. 2017

Výpis z jednání Zastupitelstva Obce Újezd 

Zápis zastupitelstva

Odpověď ředitele školy

 

 

  Titl. :

             pan starosta

             Vladimír Kráčalík

             OÚ Újezd

763 25  Újezd u Val. Klobouk     

                                                                               

Datum:  3. 10. 2017

 

Věc: Reakce ředitele školy na usnesení zastupitelstva obce č. 501/17/17

 

 

Vážený pane starosto, vážení členové zastupitelstva,

mrzí mě, že se zastupitelstvo obce musí zabývat na svém zasedání kvalitou stravování ve školní jídelně. Předpokládal bych, že pokud někdo z rodičů je nespokojen, může kdykoliv projednat svou připomínku s ředitelem školy, popřípadě s vedoucí školní jídelny. Možná by se tím spousta věcí vysvětlila a po obci by se nešířily zbytečné fámy a dohady.

Nejdříve fakta: školní jídelna připravuje denně zhruba 260 obědů, z toho 190 pro žáky školy, 40 pro děti mateřské školy a 30 pro zaměstnance školy. Ceny stravného jsou následující:

 

ZÁKLADNÍ ŠKOLA

1.  Strávníci 7 – 10 let            22,--Kč/ 1 oběd

2.  Strávníci 11 – 14 let          23,-- Kč/ 1 oběd 

3.  Strávníci 15 let a více        24,-- Kč/ 1 oběd 

4.  Zaměstnanci                      24,-- Kč/ 1 oběd  

 MATEŘSKÁ ŠKOLA

Věková kategorie 3 – 6 let: 

Celodenní                               32,- Kč:  přesnídávka 7,- Kč, oběd 18,- Kč, svačina 7,- Kč 

Polodenní                               25,- Kč:  přesnídávka 7,- Kč, oběd 18 Kč 

Věková kategorie 7- 10 let

Celodenní                               36,- Kč:  přesnídávka 7,- Kč, oběd 22,- Kč, svačina 7,00 Kč 

Polodenní                               29,- Kč:  přesnídávka 7,- Kč, oběd 22,- Kč 

 

Celkové náklady na přípravu 1 pokrmu byly ve školním roce 2016/2017 kalkulovány na 59,-.

Z toho režijní náklady tvořily 7,- Kč /hradí obec/, mzdové náklady 30,- Kč /hradí stát/ a náklady na potraviny 22,- Kč /hradí strávník/.  Normy pro žáky a děti mateřské školy jsou přiloženy jako příloha. Ty dodržujeme, ba ve většině případů překračujeme. Pokud bychom je striktně dodržovali, muselo by dítě v MŠ dostat porci vepřového masa o váze 30 g a 125 g přílohy.

A teď k připomínkám, které se týkají velikosti porcí. Protože je maso dopředu normováno, na požádání přidávají kuchařky pouze přílohu a šťávu. Jsou rekordy, kdy žák po trojím přidání snědl i čtrnáct knedlíků. Naopak jsou jídla, která musíme do jídelníčku zařadit / ryby, luštěniny, vařená zeleniny/, která děti ve velkém vracejí. Strukturu a složení stravy hlídá tzv. „ spotřební koš“, ten byl za posledních pět let několikrát kontrolován a nebyly shledány žádné nedostatky. Co se týká stravování v mateřské škole, většina dětí má z domova velmi špatné stravovací návyky. Málo které dítě jí zeleninu, nerady jedí a koušou maso, většina dětí je navyklá jíst mixovanou  přesnídávku, jogurt nebo pribináček. Vzhledem k ceně dopolední a odpolední svačinky, které jsou 7,- Kč, je evidentní, že při každodenním nákupu jogurtů, pribináčků a přesnídávek by cena stravného musela být někde jinde. Argument, že si rodiče raději připlatí, je argument jednotlivců. Většina rodičů se shoduje na tom, že cena stravného je přiměřená. Porovnáním cen stravného okolních škol a mateřských škol je evidentní, že ceny u nás jsou zhruba stejné jako v okolních školách. Ale i v blízkém okolí se najdou školy, které mají jednotlivé ceny stravného i o 6,- Kč vyšší.

 

Přes všechny tyto argumenty se 22. 9. 2017 sešlo tzv. hospodářské vedení školy a pro zlepšení kvality přijalo následující opatření:

 

  1. Do mateřské školy bude předáváno jídlo s dostatečným množstvím přílohy, tak aby si děti mohly kdykoliv přílohu přidat. Minimálně jednou za měsíc vedoucí školní jídelny zkontroluje výdej jídla v MŠ. Minimálně jednou za čtvrt roku zkontroluje výdej jídla v MŠ ředitel školy nebo jeho zástupce.
  2. Odpolední svačinky budou připravovány tak, aby byla podávána odděleně svačinka /namazaný chleba, namazané pečivo/ a odděleně zelenina. Děti tak budou mít možnost si zvolit druh i množství zeleniny. Ke svačině bude připraven i čistý chléb a máslo, pro děti, které pomazánky nejedí.
  3. Od 1. 1. 2018 zavede škola 2. jídlo, které si budou moci žáci objednat. Druhé jídlo by mělo mít charakter jídla dietního nebo tzv. odlehčeného. Mělo by obsahovat více zeleniny a dietních složek potravy jako je cizrna, kuskus, ovesné vločky, těstoviny, rýže atd.

 

Vše je o komunikaci, někdy se jenom stačí zeptat na správném místě a nechat si vše vysvětlit. Přesto jsme přístupni novým nápadům a změnám. I když jsme relativně malá škola, byla  volba dvou jídel náš dlouhodobý cíl. Nákup konvektomatu, který umožňuje vařit více jídel najednou, by měl naší snaze dopomoci. V případě nejasností jsem ochoten stěžovatelům vše vysvětlit osobně.

 

                                                          S pozdravem

                                                                                                                Mgr. Aleš Kozubík

                                                                                                              ředitel ZŠ a MŠ Újezd

 

 

 


Vytvořeno: 10. 10. 2017
Poslední aktualizace: 10. 10. 2017 09:40
Autor: Správce Webu